Kopiujemy repozytorium git na nowy hosting.

Może okazać się, że zostaniemy zmuszeni do zmiany hostingu, na którym przechowujemy nasz projekt. W takim wypadku z pewnością będziemy zainteresowani tym, by razem z projektem przenieść także całą historię zmian, jakich dokonaliśmy. Choć może wydawać się to bardzo skomplikowane, to cała operacja sprowadza się do wykonania kilku komend.

Jakiś czas temu zostałem zmuszony do zaprzestania rozwoju jednego z moich projektów udostępnionych na AUR. Powód był niezwykle prozaiczny – patch w takiej formie, w jakiej z niego korzystałem przestał być już rozwijany tak więc dalsze istnienie tego projektu w AUR przestało mieć sens. Jednakże prowadziłem ten projekt dwa lata i chciałem, by historia ta została w jakiś sposób utrwalona. AUR aktualnie opiera się na platformie Git tak więc zarchiwizowanie projektu na innym hostingu wydało mi się sensownym rozwiązaniem.

Aby przenieść repozytorium, musimy stworzyć je na nowym hostingu. Tworzenie repozytorium na Githubie jest czynnością tak banalną, iż w mojej opinii nie wymaga to opisu.

Musimy pobrać kopię naszego repozytorium. Aby to zrobić, musimy sklonować to poleceniem:

[code]git clone –mirror https://aur.archlinux.org/linux-bfq.git[/code]

Następnie musimy przejść do sklonowanego repozytorium:

[code]cd linux-bfq.git[/code]

Aby skopiować pobrane repozytorium na nowy hosting musimy wydać polecenie:

[code]git push –mirror https://github.com/aur-archive-lucjan/linux-bfq[/code]

Możemy teraz porównać stary i nowy mirror. Projekt został przeniesiony 1:1, razem ze wszystkimi commitami i historią zmian. W podobny sposób możemy przenosić nasze projekty na dowolny hosting oferujący rozwijanie projektu za pomocą rozproszonego systemu kontroli wersji.

Dodaj komentarz